Kentleşme, Mexico City’de renkli ve emniyetli alanlar yaratıyor

Daha fazla yol güvenliği sunan etkin ve dayanıklı ürünlere olan artan ihtiyaç tüm dünyadaki yetkililer için önemli bir konu ve bu durum Meksika için de geçerli. Meksika hükümeti ülkedeki yolların güvenliğini artırmayı amaçlarken, pek çok şirket ve yerel yönetim de şehirde kendi izlerini bırakmak için girişimlerde bulunuyor.

Özellikle son yıllarda, tüm dünyadaki şehirler hızlı bir kentleşme hareketi yaşadı ve bunun sonucunda çok parçalı ve hem yönetimi hem de bakımı zor büyük şehirler ortaya çıktı. Kamusal alanların düşük kalitesi kentleşmenin pek çok olumsuz etkisinden biridir ve bu durum emniyetsiz, hoş olmayan bir ortama neden olur. Son yıllarda Meksika hükümeti kamusal alanların geri kazanılması ve erişilebilirliklerinin artırılması amacıyla bazı stratejiler ve aksiyonlar uyguladı. Hükümet, Mexico City sakinleri için kaliteli kamusal alanlar oluşturmaya devam etmek amacıyla, halka açık parklardaki “cepler” olarak adlandırılan küçük alanları sosyal etkileşim ve çeşitli alanlarına dönüştürmek için yeni bir strateji önerdi.

Mexico City ve anakent alanı, 21 milyon sakiniyle batı yarım kürenin en kalabalık şehridir. Bu kadar fazla nüfus ve çok çeşitliliğe sahip ulaşım araçları dikkate alındığında, özel sektörün ve resmi makamların şehrin “kentsel yapısına” odaklanmaları çok önemliydi. Şehir tasarımı projelerinin uygulanması için yüksek kaliteli, dayanıklı, çevre dostu ve hava koşullarına dayanıklı bir ürün kullanılması gerekiyordu.

Mexico City hükümeti tüm şehirde bireysel refahı ve toplu taşımacılığı geliştirecek çeşitli girişimler üzerinde çalıştı. Örneğin, son dönemlerde bisiklet kullanımında görülen artış tüm şehirde bisikletler için özel şeritler ayrılması ihtiyacını körüklemiş ve özel park alanlarına sahip bisiklet kiralama programlarının sayısını artırmıştır.

Şehircilik ve İskan Bakanlığı, Mexico City’deki 16 yönetim alanındaki 150 kamusal alanı “kamuya açık cep otoparkları”na dönüştürmek için bir program başlattı. Bu otoparklar halkın güvenliğini artıracak ve birlikte yaşamı teşvik eden alanlarla caddelerin güzelleşmesini sağlayacak. “Yol altyapımızda geçmişten bu yana hep sürücülere odaklanıldı ve yayalarla bisiklet/motosiklet sürücüleri gibi daha ciddi kazalara maruz kalabilen sürücüler ihmal edildi. Biz ise, yenilikçi girişimler aracılığıyla bu durumu değiştirme yönünde adımlar attık”, Mimar Eduardo Aguilar, Federal Bölge Kamusal Alan Sorumlusu.

“Bölgelere Göre Kararlar” isimli program kapsamında, Federal Bölge Başkanı ile Kamusal Alan Yetkilisi “kamuya açık cep otoparkları” geliştirilmesi konusunda Şehircilik ve İskan Bakanlığı için bir kılavuz geliştirdiler.

Soğuk plastik MMA tabanlı geniş bir renkli alan işaretlemesi paletinin Mexico City toplumuna güvenlik ve konfor kazandıran özel “kamuya açık cep otoparklarının” oluşturulmasında nasıl kullanıldığını bulacaksınız.

Kiralık araç alanlarını gösteren “Park Yerleri”   [ PHOTO ©Victor Benítez]

Kiralık araç alanlarını gösteren “Park Yerleri” [ PHOTO ©Victor Benítez]

“Kamuya açık cep otoparkları” hoş, emniyetli ve dayanıklı ortamlar sunuyor. 

Mexico City boyunca gerçekleştirilen “Kamuya Açık Cep Otoparkları” uygulaması, yetkililerin gereğinden az kullanılan alanları yayalar için dinlenme ve eğlence bölümleri sağlayan ve yerel şirketlerce oluşturulmuş tasarımlarla toplumu zenginleştiren esnek kamusal alanlara nasıl dönüştürdüklerine yönelik iyi bir örnektir.

Bu “Kamuya Açık Cep Otoparkları”ndan biri, saatlik kiralanan araçların park edilmesini sağlayarak alternatif araç kullanımında azalma sağlayan ve renkli alanlar yaratan özel alan ortaya çıkarılacak biçimde dönüştürülmüştü.

Evonik, uygulamadan önce, kamuya açık bu alanların benzersiz tasarımı için çeşitli renklerde işaretleme formülleri geliştirmek için yükleniciyle işbirliği yaptı. Mexico Federal Bölgesi’ndeki La Condesa ve Polanco’da gerçekleştirilen uygulamanın sonuçları şehir yöneticilerini oldukça etkiledi.

Alan işaretlemeleri, otomatik püskürtme ekipmanı ve özel şablonlar kullanılarak 800 m2‘lik bir alanda 0,6 mm kalınlığında bir asfalt substratına uygulandı. Kürlenme ve hızlı uygulama süreciyle her yaya alanı sadece 45 dakika içinde üzerinden geçilebilir hale geldi. Yeni uygulanan alan işaretlemelerinin ultraviyoleye dayanıklılığı ve mükemmel yapışması sayesinde yıllarca optimum renk stabilitesi ve dayanıklılığı sağlanacaktır.

Benzersiz kent tasarımları için renk eşleştirmesi/iyileştirmesi [ PHOTO ©SariVial]

Benzersiz kent tasarımları için renk eşleştirmesi/iyileştirmesi [ PHOTO ©SariVial]

Başarı daha yeni başlıyor!

“Kamuya Açık Cep Otoparkı” uygulamasının sonuçlarından çok memnun kalan yetkililer, ilave işaretlenmiş alanlar uygulamalı bir projeyle sürece devam etmeyi planlıyorlar.

Yol güvenliği ve erişilebilirlik konusundaki iyileştirmeler hükümetlerin, özel sektörün ve yol kullanıcılarının ortak çabalarına ve kararlı hareketlerine bağlıdır. Bu hedeflere ulaşabilmedeki her çaba önemlidir. Mimar Eduardo Aguilar’a göre, “Bu, kamusal alanları geri kazanmak için özel sektör ile kamunun güçlerini nasıl birleştirebileceklerini gösteriyor”.

Parlak renkli alan işaretleri Mexico City çevresindeki park yerlerini göstermektedir. [ PHOTO ©Victor Benítez]

Parlak renkli alan işaretleri Mexico City çevresindeki park yerlerini göstermektedir. [ PHOTO ©Victor Benítez]