Sıra Elektrikli Yollarda

Yaklaşık olarak son 10 yıldır ulaşım sistemleri dahilinde elektrikli araçları, otobüsleri, skuterları, bisikletleri teknolojiden finansmana kadar farklı kırılımlar dahilinde konuştuk, konuşmaya devam ediyoruz. Şimdi de sıra elektrikli altyapıya geldi. Geçtiğimiz ay açıklanan ihaleye göre Orta Doğu merkezli bir girişim Paris ve Norveç’in Trondheim kenti yakınlarındaki A10 otoyolunun bir bölümünü sürücülerin araçlarını sürerken yakıt ikmali yapmalarını sağlayacak elektrikli araç şarj yolu ile donatacağını açıkladı. EV şarj yolu yeniliği, iki ülke için bir dizi çevresel fayda sağlayacaktır. Fransa’da ulaşım sektörünün ülkenin sera gazı emisyonlarının üçte birini ürettiği tahmin ediliyor. Ayrıca, Fransız mallarının %90’ı karayolu ile taşınmaktadır. Uzmanlar, yeni EV şarj yolunun nakliyeden kaynaklanan CO2 emisyonlarını %86 oranında azaltabileceğini söylüyor.

EV şarj yolu nasıl çalışır?

Kablosuz Elektrikli Yol Sistemi (ERS) olarak da bilinen EV şarj yolu, yolun altına gömülü ve elektrik şebekesine bağlı bakır bobinlerden oluşuyor. EV’ler, yol boyunca hareket halindeyken sürekli olarak şarj olmaları için bir alıcı ile donatılmıştır. Hareket halindeyken şarj etme, sürücüler için menzil endişesini azaltarak ve pillerin daha küçük olabileceği, alanı artırabileceği ve kritik ham maddelere olan ihtiyacı azaltabileceği anlamına geliyor. Kısaca elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki birçok teknolojik bariyer tek bir inovasyon ile aşılabiliyor. Ayrıca donatı yol altyapısı üzerinde görsel bir etki olmaksızın bir gecede bir mile kadar döşenebiliyor.

Elektrikli yol sistemi, Trondheim’ın toplu taşımasında devrim yaratacak

Elektrikli yol sistemi, Trondheim’daki bir otobüs deposunun yakınındaki bir yol şeridine döşenecek ve yerel bölgedeki otobüslere kablosuz olarak güç sağlanmasına yardımcı olacak. Teknoloji, otobüs üreticisi AtB AS’nin, 2029 yılına kadar şehirde otobüsler, kamyonlar ve taksiler için tamamen elektrikli bir yolu tamamlama hedefiyle pil paketlerinin boyutunun küçültülmesini sağlayacak.

Elektrikli yollar iklim hedeflerini yönlendirecek

Fransa Ulaştırma Bakanlığı tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, elektrikli karayolu sisteminin geniş ölçekte kullanılması durumunda yük taşımacılığından kaynaklanan emisyonları dizele kıyasla %86 oranında azaltabileceği sonucuna vardı. Çalışma ayrıca, 2030 yılına kadar 5.000 km ve 2035 yılına kadar yaklaşık 9.000 km boyunca EV şarj yol sistemleri kurma planını önererek Fransa’nın iklim hedeflerine ulaşma konusundaki iddialı planlarını vurguladı.