Avustralya bisikletin Exposu Velo-City’yi ağırlıyor

Adelaide_Velocity_2014

40 farklı ülkeden konuşmacı, 195 farklı oturum sırasında sunum yapacaklar ve muhteşem hikayelerini ve tecrübelerini paylaşacaklar. Ulusal bisiklet stratejilerinden, çocukların okula bisikletle gitmesini teşvike, medya kanallarının kullanımından, bisiklet park yerlerlerine kadar çok çeşitli konular ele alınacak.

Dünyanın en yaşanabilir 5 kentinden birisi seçilen Adelaide, sürdürülebilir ulaşım konusunda son yıllarda bir çok projeyi hayata geçirdi ve bu yatırımlarını bu yıl Velo City konferansına ev sahipliği yaparak taçlandırıyor.

Otomobil odaklı şehirlerden bisiklet odaklı şehirlere dönüşüm konusunun değerlendirildiği ve bunu başaran şehirlerin tecrübelerini paylaştığı konferansın bu yılki içeriği gerçekten çok zengin.

n18me940 Albert st , east Melbourne  , parking / bike path   is a hot issue .

27-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan konferansın ana başlıkları: bisiklet dostu şehirler, bisikletin ulaşım aracı olarak kabul görmesi ve sağlık için bisiklet.

Velo-City Adelaide, bir konferanstan daha fazlasını sunuyor. Aşağıdaki soruların ve daha pek çoğunun cevapları, hayata geçirilen bir çok başarılı projeden örneklerle birlikte konferans boyunca paylaşılıyor olacak:

–                    Gelişmekte olan ülkelerde bisikletli ulaşım neden önemli?

–                    Gençleri nasıl bisiklete binmeye özendirebiliriz?

–                    Bisiklet politikası için lobicilik nasıl yapılır?

–                    Bisiklet kullanımını özendiren altyapı çalışmaları nelerdir?

–                    Kiralık bisiklet sistemleri nasıl olmalı?

–                    Kargo bisikletin yaygınlaşması için ne yapılmalı?

–                    Bisiklete binen kişi sayısını nasıl arttırabiliriz?

–                    Otomobil odaklı bir kent nasıl yeniden dizayn edilmeli?

–                    Şehir planlamacıların sorumlulukları nelerdir?

 

urban cycling australia

 

Kopenhag’dan Rio de Janeiro’ya, Singapur’dan San Francisco’ya uzanan bir bilgi ve kaynak ağına dahil olmak, bisiklet politikaları, araştırmaları ve global trendlerden haberdar olmak için konferansa katılım STK’lar, belediyeler ve yerel yönetimler için çok büyük bir fırsat.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında, bir destek fonundan yararlanarak Viyana’da yapılan Velo City konferasına katılmış ve izlenimlerimi yerel yönetimin aktörleri ile paylaşmıştım. Bu yıl ne yazıkkı Avustralya’ya gitmek için destek bulamadım ve konferansı sosyal medya üzerinden takip ediyor olacağım. Gelecek yıl konferans 2-5 Haziran tarihleri arasında Fransa’da yapılıyor olacak.