Belo Horizonte’nin Yeni Metrobüs Sistemi: MOVE

MOVE - BH - Station

Ulaşım sistemlerinde bir rol modeli geliştirmek amacıyla dört yıldır böylesine kendisini adayarak çalışan bir şehirde olumlu sonuçları görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. İşletmenin ilk aşamasını, MOVE’un geliştirilebilecek yönlerinin belirleneceği bir başlangıç süreci olarak görebiliriz. Her geçen gün sistemin daha da iyiye gideceğinden hiç kuşkum yok. Biz de bu esnada Belo Horizonte’yi desteklemeye devam edeceğiz. ” Daniela  Facchina – EMBARQ Brezilya Proje ve Operasyon Direktörü

8 Mart, 2014 Cumartesi günü Brezilya’nın Belo Horizonte kentinde Türkiye’de metrobüs adıyla bilinen ilk hızlı otobüs taşımacılığı (BRT) sistemi başlatıldı. MOVE ismini verdikleri metrobüs sistemi sayesinde yerel halkın iki nokta arasındaki ulaşımı çok daha yüksek kalitede ve etkin olacak. Belo Horizonte’nin Belediye Başkanı Marcio Lacerda konuyla ilgili görüşlerini “EMBARQ Brezilya’nın da desteğiyle Belo Horizonte’de kentiçi hareketlilik alanında büyük bir değişim geçiriyoruz. Toplu taşıma açısından MOVE, kalite, konfor ve dinamikliğin bir göstergesi” diye özetledi. Birkaç yıl kadar önce EMBARQ Brezilya Direktörü Toni Lindau’nun Belo Horizonte’nin kentiçi hareketlilik planına metrobüs sisteminin de dahil edilmesini teşvik etmesiyle birlikte, Belo Horizonte ve EMBARQ Brezilya arasındaki işbirliği başladı. Hatta 2013 senesinde Brezilya’nın Minas Gerais Eyaleti başkanı, bu eyaletin başkenti olan Belo Horizonte’ye katkılarından ötürü, EMBARQ Brezilya’ya Şeref Madalyası takdim etti.

İşletmenin ilk aşaması MOVE Cristiano Machado ile başlıyor. 7 km uzunluğundaki bu koridor şehrin kuzeybatısı ile şehir merkezini birleştiriyor. Belediye Başkanının, kamudan temsilcilerinin, EMBARQ Brezilya ekibinin, yerel halkın ve basının yer aldığı açılış sürüşü 17 dakika sürdü. Bu da haftaiçi yoğun saatlerdeki normal bir seferden 5 kat daha hızlı. MOVE filosunda ilk etapta 18 körüklü otobüs bulunmakta. Her bir otobüs de 140 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Mayıs 2014’te Antônio Carlos koridoru dahil tam işletme başlatıldığında MOVE’un günde 700,000 yolcu taşıması bekleniyor. Kentiçi toplu taşımanın yeni bir özelliği olarak, bu sistemi bisikletliler de rahatlıkla kullanabilecek. MOVE, bisikletliler için haftaiçi her akşam ve her haftasonu bisikletlere özel bir yer ayırıyor.

 

Belo Horizonte’nin ulaşım sisteminde büyük değişikliklerin meydana geldiği bu sürecin mutlaka kutlanması gerekir. MOVE gibi önemli projeleri uygulayabilecek ortaklara sahip olmak federal hükümet için de son derece stratejik. Kentiçi hareketliliğe tahsis ettiğimiz toplam 60 milyar doların 48 milyarını ya metrobüs koridorlarına ve  hafif raylı sistemlere ya da metro projelerine ayırmış durumdayız.” Mauricio Muniz – Planlama, Bütçe ve İdare Bakanlığı

Üstelik metrobüs sisteminden tek faydalanan kesim yerel halk da değil; otobüs şoförleri de sistemden son derece memnun. 32 yaşındaki bir metrobüs şoförü, MOVE’un kendi çalışma şartlarını da iyileştirdiğini söylüyor. “Metrobüs rahat ve güvenli; bizi de trafik sıkışıklığından uzak tutuyor. Bize ayrılan koridor sayesinde bir yandan daha hızlı giderken diğer yandan da metrobüsü güvenli bir şekilde sürebiliyoruz”.

MOVE sistemi tamamlandığında Antônio CarlosCristiano Machado ve Hipercentro olmak üzere üç koridorla şehrin büyük bölgelerini şehir merkeziyle bağlayacak. Geçtiğimiz hafta Christiano Machado hattıyla işletmenin sadece bir kısmı açıldı; tamamının ise Mayıs 2014’te açılması bekleniyor. Toplam 23 km’lik kendisine ayrılmış koridorlardan hareket edecek olan sistem, Belo Horizonte’de her gün yaklaşık 700,000 kişiye hizmet verecek.