Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi: Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu Sürdürülebilir Ulaşım alanında çalışmalarının sonuna geliyor

Toyota Avrupa‘nın destekleyip Eko Okullar Projesi‘nin yürüttüğü Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi‘nin 5. etabında Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu, Sürdürülebilir Ulaşım alanındaki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu Öğrencileri

2014 Nisan ayı sonunda tamamlanacak olan Proje kapsamında, hem okul içinde hem de okulun bulunduğu bölgede bir dizi çalışma düzenlendi. 2013-2014 Eğitim yılının başlamasıyla birlikte öncelikle okul öğrencileri hedef alındı. Haftada üç gün öğle aralarında bir araya gelerek öğrencilere video ve sunumlar eşliğinde eğitim verildi. Havanın cömert olduğu günlerde bisiklet turları düzenlendi. Haftada bir gün düzenlenen bu bisiklet turlarının hedefi proje haricindeki çocukları da bisiklete binmelerini teşvik etmekti. Bir diğer hedefi ise yetişkinlere örnek teşkil etmek.

Bu proje kapsamında 21 öğrenci gönüllü olarak yer alıyor. Proje kapsamında bir dizi faaliyet gerçekleştirdiler. Anket uygulayıp değerlendirme; bisiklet parkı yapımı; proje öğrencilerinin kendi sınıf arkadaşlarına yaptıkları sunumlar; bisiklet ve yaya yolu talebiyle düzenlenen yürüyüşler bunlardan başlıcaları . Ayrıca 6 köy okuluna da Sürdürülebilir Ulaşım eğitimi verildi. Akabinde, Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu’nda düzenlenen bir çalıştayla bölgenin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

Toyota Uluslararası Çevre ve Yenilikçi Fikir Yarışması

Sürdürülebilir ulaşım bilincini basşkalarına da aşılamak bu projenin en büyük amaçlarından birisi. Bunun için de Marmaris ve Muğla’da bilgi masaları açıldı. Dağıtılan el ilanları ve etiketlerle insanlara Sürdürülebilir Ulaşım’a destek çağrısı yapıldı.

Projenin son adımı ise kendi köylerinde bir etkinlik düzenlemek. Bu etkinlikte de proje boyunca elde ettikleri deneyimleri ve çözüm önerilerini yerel yönetimle paylaşacaklar.