Çocuklarını Seven Kent

20389352662_ac37ae42c2_oBir süredir kendime soruyorum: Yaşanabiilir bir kentin en önemli kriteri ne olmalıdır? Onlarca, hatta alt başlıklara inerseniz, yüzlerce kriter var. Peki, bunların en önemlisi olabilir mi?

Bugün Barselona’da okuldan çıkan çocukları seyrediyordum. Arkadaşlarıyla koşa oynaya, gülüşerek evlerine gidiyorlardı. Bir kısmı oturduğum parka yöneldi. Sırt çantalarını bırakıp başladılar kovalamaca oynamaya. Kimileri ortadaki fıskiyenin duvarlarına tırmanıyordu. Birkaçı da kurumuş yaprakları toplayıp havaya atıyor, kahkahalarla düşüşlerini seyrediyordu. Parkta oynayan çocukları seyrederken sorumun cevabını buldum. Yaşanabilir kent olmanın en önemli kriteri, çocuklarını sevmek. Çocuklarını seven kentte yaşayan çocuklar, arkadaşlarıyla düzgün kaldırımlarda, güven içinde okula yürüyerek gidip geliyorlar. Böyle kentlerin de her mahallesinde çocukların oynayabileceği parklar, oyun alanları var. Bu şehirlerde yaşayan çocuklar sağlıklı büyüyor. Obeziteye yakalanma sorunları yok. Yaşanabilir kentlerde, çocukların ciğerleri sağlıklı gelişsin diye hava kirliliğine izin verilmiyor.

Hoşgörü, Özgürlük, Eşitlik, ve Dayanışma…

  • Çocuklarını seven kentlerde hayal güçlerinin gelişmesi için kütüphaneler, tiyatrolar var. O kütüphanelerde en güzel hikayeler okunuyor. O sahnelerde en eğlenceli oyunlar oynanıyor.
  • Çocukları akıllı olsun, dünyayı keşfetsinler diye bu kentlerin müzeleri, akvaryumları, hayvanat bahçeleri de var. Ve çocukları dağları, denizleri, gökyüzünü merak ederek büyüyor; hayvanlarını seviyor.
  • Çocuklarını seven kentlerde anneler, babalar işyerlerinde güven içinde çalışıyor. Adil kazançları olan annelerin, babaların çocukları geceleri sıcak yataklarına karınları tok yatıyor.
  • Çocukların geleceklerinin sağlam temeller üzerine kurulması için bu kentler geçmişlerini koruyor.
  • Çocuklarını seven kentlerin çocukları hoşgörü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma içinde büyüyor.
  • Çocuklarını seven kentlerin çocukları mutlu, akıllı, sağlıklı, olarak büyüyor. Ve bu mutlu, akıllı, sağlıklı bireylerin çocukları da mutlu, akıllı, sağlıklı olarak büyüyor.

Yaşanabilir kent olmanın en önemli kriteri, çocuklarını sevmek….20389352662_ac37ae42c2_o