Eko-Okullar Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi Sürdürülebilir Ulaşım Konusu İle Devam Ediyor

CıtyFixSU

Türkiye 2013-2014 etabında Toyota Uluslararası Çevre ve Yenilikçi Fikir Yarışması’na 3. Kez katılıyor. Konu, Sürdürülebilir Ulaşım.

Yarışma dahilinde Eko-Okullar Toyota Bayileri ile işbirliği yaparak ulaşımın iklimin korunması, güvenlik ve sağlık, trafik sıkışıklığı gibi konular ile ilişkisine dayanarak projelerini sundular. Jüri değerlendirmesinin ardından 20 okulun projesi fon almaya hak kazanarak projelerini hayata geçirme fırsatı yakalamıştı.

Fon almaya hak kazanan okullardan biri Marmaris’teki Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu. Bu Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu’nun bu alandaki ilk başarısı değil. 2010-2011 Yılları “Haydi Atıkları Azaltalım!” konulu proje yarışmasına katılmaya da hak kazanarak projelerini gerçekleştirme fırsatı bulmuşlar ve Türkiye birincisi olmuşlardı.

İlk proje çalıştayı Perşembe günü

‘Sürdürülebilir Ulaşım’ konulu proje kapsamında ise hem köylerindeki hem de ilçelerinde bu konuda duyarlılık oluşturmayı amaçlıyorlar. Bu amaçla diğer okulların da projelerine paydaş olmasını istiyor ve onlardan gelecek fikirlerle projelerini geliştirmek istiyorlar. 23 Ocak 2014 Perşembe günü, ilçelerindeki altı okulun katılımıyla ilk proje çalıştayı gerçekleşiyor.

Katılımcı okulların her birinde birer öğretmen rehberliğinde çevre konularına ilgili öğrencilerden birer çalışma grubu oluşturulmuş. Çalışma grubu öğrencilerine sürdürülebilir ulaşımla ilgili bilgiler verilmiş. Bu öğrenciler daha sonra yaşadıkları mahalle veya köyün sürdürülebilir ulaşıma dair sorunları ve varsa çözüm önerileriyle ilgili bir rapor hazırlamışlar.

Perşembe günü gerçekleştirilecek olan çalıştayda, her katılımcı okulun bulunduğu köy veya mahalledeki sürdürülebilir ulaşım sorunlarına çözümler aranacak.

Bu projeler yoluyla okulları çevre problemlerine yenilikçi ve yaratıcı çözümler getirmeye teşvik etmek amaçlanıyor. Çevre problemlerine sürdürülebilir çözümler üretmek ancak bu konulara duyarlı ve bilgili öğrenciler yetiştirmekle mümkün olabilir.