Genç Yenilikçiler için Çağrı: 2016 Lee Schipper Anma Bursu Başvurusu
2016 Lee Schipper Anma bursu’na şimdi başvurun. Seçilen adaylar 10.000$ alarak sürdürülebilir ulaşımda dönüşümsel araştırmalarını geliştireceklerdir. Fotoğraf EMBARQ ‘a aittir.

2016 Lee Schipper Anma bursu’na şimdi başvurun. Seçilen adaylar 10.000$ alarak sürdürülebilir ulaşımda dönüşümsel araştırmalarını geliştireceklerdir. Fotoğraf EMBARQ ‘a aittir.


Sürdürülebilir, insan odaklı kentsel hareketlilik alanında bir fırsat mı arıyorsunuz? Lee Schipper Anma Bursu ile fikirlerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.
Schipper ailesi ve Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne bağlı WRI Ross Center for Sustainable Cities altında sürdürülebilir kentsel gelişim ve sürdürülebilir hareketlilik girişimi olan EMBARQ, 2016 Lee Schipper Anma Bursu Ulaşım ve Enerji Verimliliği için burs çağrısını açtı. WRI Ross Center ve Schipper ailesi tarafından ortaklaşa sağlanan burs, sürdürülebilir ulaşım ve verimlilik alanında ileri seviye dönüştürücü araştırmalar için her biri en fazla 10.000$ olarak iki sıradışı adayı ödüllendirecektir.
Dr. Leon J. Schipper ( “Lee” ya da “Mr. Meter”) meslek hayatını hareketlilikte enerjinin verimli kullanılmasına adayan EMBARQ’ın kurucularındandır. Uluslararası fizikçi, araştırmacı ve müzisyen olan Lee, enerji verimliliği alanında bir devdi.
İlk bursiyerler Sudhir Gota ve Fee Li , Transforming Transportation 2014 Konferansı’nda da sunum yaparak Hindistan’daki dizel tüketimi ve park politikaları üzerine çalışmaları ile katkıda bulunmuşlardı. 2014 yılı bursiyerleri Erik Verger-Tovar ve Madeline Brozen, Transforming Transportation 2015 Konferansında metrobüs, yapılaşmış çevre ve sürdürülebilir cadde tasarımı arasındaki ilişki adlı çalışmasılarını sunmuştu. 2015’te Gwen Kash Latin Amerika’nın otobüs reformunun sosyal sürdürülebilirliğini inceleyeecek.
Burs Hakkında
Burs, sürdürülebilir ulaşım ve enerji verimliliği alanında ölçülebilir değişimler ve dönüşümsel çıktılara fayda sağlayan ikonoklastik katkılar üzerine özel bir vurgu ile araştırma ve politika dialoglarına katkıları genişletmeyi amaçlamaktadır. Veri toplama ve veri kalitesi, veri analizi (nicel ve nitel) üzerinden tanı koyma, politika analizi ve değerlendirmesi, disiplinlerarası ve uluslararası karşılatırmalı analizler gibi politika dialoglarını besleyici farklı aşamalardaki önerilere açıktır.
Kimler Yararlanabilir?
Burs başvurusu için hiç bir coğrafi sınırlandırma yoktur, bütün uluslardan ve alanlardan genç araştırmacı ve öğrenciler başvuru hakkına sahiptir. Etkiyi arttırmak için çalışma başka bir dilde tamamlanabilir, ancak  başvurular İngilizce teslim edilmelidir. Burs, son akademik derecesinden (yüksek lisans veya doktora) itibaren 5 ya da daha az tecrübesi bulunan, ilgi alanını ifade eden teslim aşamasının yılı itibariyle 35 yaşından büyük olmayan (20 Aralık 1980 yılında ve sonrasında doğanlar) genç araştırmacılar için geçerlidir. Ayrıca, başvurular aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir;
• Lee Schipper’ın katkılarıyla tutarlı olma
• Sürdürülebilir ulaşım ve enerji verimliliği fikri ile uyum
• Yenilikçi, dönüşümsel sonuçlar yaratan (“gerçek etki”)
• Fizibilite (zamanında, gerçekçi)
• Başvuru (üyelik, arka plan, önceki katkılar, referanslar)
Nasıl Başvurulur? (Bugün!)
İlgi alanı ifadesi gerektiren ilk seçim aşaması 20 Aralık 2015 ‘te tamamlanacaktır. İlgili başvurular, süreç hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için burs kılavuzunu inceleyebilirler ve buradan başvuru yapabilrler. Bu ilk aşamadan sonra, 10 aday bir sonraki seçim turu için haberdar edilecek ve daha detaylı araştırma önerisi için 19 Şubat 2016’da bilgilendirilecektir.  Haziran 2016’da ödül sahipleri açıklanacaktır.
Yorum ve sorularınız için schipper.memorial@embarq.org adresine e-posta atabilirsiniz.

Transforming Transportation