Sarı Bisiklet Projesi’yle ETİ ve Aktif Yaşam Derneği herkesi pedala çağırıyor!

Aktif Yaşam Derneği ve ETİ işbirliği içerisinde yepyeni bir projeye imza atıyor: ETİ Sarı Bisiklet Projesi

 Eti Sarı Bisiklet Projesi

 

Aktif Yaşam Derneği, yaptığı araştırmaların sonucunda dünyada ve ülkemiz de yaşanan yoğun kentleşme ve yaşam koşullarımızın neticesinde gün geçtikçe insanların daha çok hareketsiz kaldığına dikkat çekiyor. Hatta 2010’daki çalışmaların gösterdiğine göre Türkiye’de hareketsizlik yüzde 75’leri bulmuş durumda. Daha da ilginç olan bulgu ise en hareketsiz grup, 15-19 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor.

Halbuki fiziksel aktiviteye dayalı bir yaşam tarzı sadece fiziksel sağlık için değil, ruhsal sağlık için de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Ülkemizde giderek yaygınlaşan bu soruna eğilmek için ETİ ve Aktif Yaşam Derneği için Sarı Bisiklet Projesi’ni başlattı. Her ne kadar reklam kampanyaları daha yeni yayınlanmaya başlamış olsa da, Sarı Bisiklet Projesi aslında bir süredir Eskişehir’de uygulama geçmişti.

Sağlıklı yaşam için hareket etminin gerekliliğine dair farkındalık yaratmak ve bisiklet kullanımını teşvik etmek isteyen bu projenin dört farklı ayağı var:

1) İlkokul öğrencilerine yönelik güvenli bisiklet sürme teorik ve pratik eğitimi

Güvenli bisiklet sürüş eğitimi 2-3-4. sınıf öğrencilerini hedef alıyor. Bilgilendirici panoların da yerleştirildiği okullarda, haftanın 5 günü teorik eğitim ve okul bahçelerine kurulan parkurlarla pratik eğitim veriliyor. Bu eğitimler bisiklete binmeyi bilmeyen öğrenciler için güzel bir başlangıç olurken, bilenlerin de sürüş hakimiyetlerini artırmasına yardımcı oluyor.

2) Üniversite kampüslerinde ücretsiz bisiklet paylaşım sistemi

Belirli üniversitelere bisiklet kiralama stantlarının kurulduğu bu sistemde, öğrencilere ücretsiz bisiklet kiralama imkanı veriliyor. Bu sayede üniversite öğrencileri sadece kimliklerini vererek kiraladıkları bisikletlerle çok daha “hareketli” bir kampüs yaşantısına sahip oluyor. Şimdiye kadar Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kampüsünde yapılan uygulama, yeni öğretim döneminde Anadolu Üniversitesi Kampüsü’nde de yer alacak.

 

Eti Sarı Bisiklet Semt Pazarında

3) Semt pazarlarında ücretsiz üç tekerlekli bisiklet (kargo bisiklet) kiralama hizmeti

Projenin ilgi çekici ayaklarından biri ise semt pazarlarında kadınlara yönelik koyulan üç tekerlekli bisikletler. Üç tekeri sayesinde denge sağlaması çok daha kolay olan bisiklet, sepetleri sayesinde kadınları ellerinde ağır poşet taşıma derdinden kurtarıyor. Öte yandan da hareket etmelerine katkıda bulunuyor. Eskişehir Semt Pazarı’nda kurulan sistem şimdiden olumlu tepkiler almış.

4) Mobil Tamir Aracı

 Projenin son ayağı ise Mobil Tamir Aracı. Atıl durumda çürümeye bırakılan bisikletlerin tekrar sokağa kazandırılmasını amaçlayan tamir aracı sokak sokak gezerek ücretsiz bisiklet bakım onarım hizmeti sunuyor.

 

3 yıl boyunca Eskişehir, İstanbul ve Konya olmak üzere üç farklı şehirde faaliyet gösterecek Sarı Bisiklet Projesi’nin hedefleri hiç küçük değil:

  • 20,000’e yakın ilköğretim öğrencisine güvenli bisiklet sürüş eğitimi
  • Mobil Tamir Aracı sayesinde  atıl durumda 10,000 bisiklet tekrar sokaklara dönecek
  • Üniversite kampüslerinde açtığı paylaşım sistemleriyle 25,000 öğrenciye bisiklete kullanma fırsatı

ETİ Sarı Bisiklet Reklam Filmi için tıklayınız.