Sürdürülebilir Ulaşım Nasıl Turizm Potansiyeli Yaratır?

Başlıktaki sorunun cevabını öğrenmek için Haziran ayında 4 ülkede 10 farklı beldeyi ziyaret ettik. Bu beldelerin ortak bir noktaları var: ‘Alpine Pearls’Alplerin İncileri Birliği’nin üyeleri olmak. Bu birliği bir kooperatif gibi de düşünebiliriz aslında. Alp Dağları’nda  ortak hedefi çevre dostu tatil seçenekleri sunan 29 belde bir birlik oluşturarak hem tecrübelerini paylaşarak yenilikler sunuyorlar hem de pazarlama aktivitelerini bir network olarak daha etkin yürütüyorlar.

Werfenweng/Avusturya, Alplerin ilk ‘inci’si.  ‘Dünyanın tüm zamanı’ konseptini bundan yirmi yıl önce 28 yaşında belediye başkanlığı görevini devralan Peter Brandauer geliştiriyor ve çevre dostu başkanın zor bir karar alması gerekiyor. Werfenweng kış aylarında bir kayak turizmi cenneti mi yoksa tüm yıla yayılan sürdürülebilir bir turizm alternatifi mi olacak. Kış turizmi demek ağaçların kesilmesi, yolların yapılması, dağlara pistlerin ve teleferiklerin yapılması, çok yataklı büyük oteller ve kitle turizmi demek. Yaz turizmi için ise insanları buraya çekecek bir alternatif sunması gerek.

Alpine Map

Genç belediye başkanı ikinci seçenek için çalışmaya başlıyor ve Ulaşım ve Turizm’i birleştirerek bir konsept geliştiriyor. Bugün hala aynı belediye başkanı görevde ve ‘otomobilsiz tatil’ denince akla ilk gelen yer Werfenweng. Tren garından otellere ücretsiz servisler, ücretsiz taksi, ulaşım kartı ile bisiklet, elektrikli bisiklet kiralama şansı vb. Werfenweng’e otomobili ile gelenler, araba anaharlarını otel resepsiyonuna teslim ettikleri taktirde ücretsiz toplu taşım kullanım kartlarına sahip oluyorlar. Werfenweng’de yaşayanlar araçlarından bir gün vazgeçmeyi göze alırlarsa, belediye tarafından ödüllendiriliyorlar. Örneğin haftanın bir günü işe otobüsle veya bisikletle gitmeyi tercih eden bir otomobil sahibi, ücretsiz kahvaltı kazanıyor. Aracını bir hafta kullanmayan bir aile akşam yemeği, veya sinema ile ödüllendiriliyor. Otomobilinden tamamıyla vazgeçen bir aileye ise toplu taşıma araçları için ücretsiz abone kartı veriliyor.

Werfenweng, bir dağın tepesinde küçücük bir köy ve yılın 7-8 ayı kar altında. Buna rağmen tüm elektrikli ulaşım araçları güneş enerjisi kullanılarak şarj ediliyor. Bisiklet kullanımı yaygın.

 Alpine Pearls

Birliğin koordinatorü Giovanni Vassena ”Senenin en değerli zamanında dinlenmek ve aynı zamanda aktif bir tatil yaparak kültürleri tanımak istiyorsanız ve bu tatil günlerinde havayı kirletmeden çevre dostu bir seçim sizin için önemliyse o zaman Alplerin İncileri, sizin ve aileniz için doğru yer” diyor ve ulaşım ve turizmin nasıl bir araya geldiğini ise şu şekilde anlatıyor ‘Alpine Pearls 2006 yılında Avrupa Birliği destekli Alp Dağları Ulaşım projesinin sonucu olarak 17 üye ile kuruldu. Alp Dağlarında yenilikçi, uzun soluklu, çevre dostu turistik alternatifler sunma ağırlıklı bu projeler Avusturya’da hayata geçirildi ve bu projeler daha sonra Alpine Pearls tarafından uluslararası boyuta taşınarak devam ettirildi.  Alplerin İncileri Turizm Birliği’ne her yıl yeni üyeler katılmakta ve birlik büyümekte’.  Alplerin İncileri Birliği üyeleri yılda bir kez ‘inci’lerden birinde bir araya geliyorlar ve sundukları paketleri paylaşıyorlar ve sürdürülebilir projelerinin sağladığı avantajları anlatıyorlar.

Alpine Pearls 2

Otomobilsiz tatil alternatifleri sunan incileri görmek ve tanımak için ulaşım aracı olarak bisikletlerimizi tercih ettik. Gezimize Almanya’dan başladık, Avusturya ve İtalya’dan sonra turu İsviçre’de sonlandırdık. Alp Dağlarının derin vadileri içindeki nehir kenarlarındaki bisiklet yollarında şehirleri birbirlerine bağlayan rotaları takip ettik, yağmura yakalandığımızda bisikletlerimizi trene yükledik, Weissensee ve Disentis gibi incilerde elektrikli bisikletler kiralayıp muhteşem doğanın tadını ‘kirletmeden, sessizce’ çıkardık.

Birliğe bağlı inciler alternatif ulaşım seçenekleri için finansmanlarını kendileri sağlıyorlar. Oteller, konaklama başına ziyaretçileri adına bir miktar vergi ödüyorlar ve bu ekstra vergi ile tüm bu ulaşım ile ilgili ücretsiz seçenekler gerçekleştirilebiliyor. Otomobilsizlik ödüllendiriliyor.  Avrupa’nın en dağlık bölgesi ulaşımı kolay, keşfetmesi keyifli bir yer haline gelmiş.

 

#bikethepearls bisiklet turunun detayları için: www.bisikletim.wordpress.com