20-21 Nisan’da Kemer Country’de Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası Etkinliği!

İklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadele ve karbon ayak izimizi azaltma konusunda devletlerin, şehirlerin ve şirketlerin attığı adımları uzun süredir takip ediyoruz. Özellikle kent içi ulaşım noktasında karbonsuzlaşma hareketinin önemli bir ayağı da elektrikli araçlar. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın çalışmalarına göre küresel sıcaklık azaltım hedefi için 2030’a geldiğimizde elektrikli araç satışının tüm global araç satışının %35’ini temsil etmesi gerekiyor. Küresel elektrikli otomobil piyasasını incelediğimizde sadece 2017 yılında 580 bin adet elektrikli otomobil satışıyla Çin pazar lideri olarak karşımıza çıkıyor; 280 bin adet satışla da onu ABD takip ediyor. Türkiye’de de 2011 yılından bu yana trafikteki elektrikli otomobil sayısı 1126 adete yükseldi. Bununla birlikte şarj soketi sayısı da 582’ye çıkarak birçok Avrupa ülkesinin önüne geçmiş durumda.

Ne var ki bireylerin neden elektrikli araç satın almaya sıcak bakmadığı sorgulandığında üç konu ön plana çıkıyor:

  1. Yetersiz teşvikler,
  2. Yeterli şarj istasyonunun henüz ne kentlerde ne de şehirler arasında bulunmaması
  3. Son tüketicinin elektrikli otomobillere yeterince güven duymaması.

En azından bireysel kullanıcı nezdinde bu algıyı değiştirmek için Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) herkesin katılımına açık, ücretsiz bir haftasonu etkinliği düzenliyor. 20-21 Nisan’da Kemerburgaz’da düzenlenen Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası etkinliği hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki basın bülteninden ulaşabilirsiniz.

Bu akıma kapılacaksınız!

Çevreci sürüş deneyimi sizi bekliyor.

Elektrikli, Plug-in ve Hibrid otomobiller ile çevreci sürüş deneyimi yapmak ve bu yenilikçi harekete katılmanın hissini Kemer Country’de yaşayın!

Türkiye’deki pek çok otomobil kullanıcısı henüz Elektrikli ve Hibrid bir otomobil deneyimi yaşamadı. Ulaştırmanın bir yöntemi olması sebebiyle bildiğimiz ancak çok daha sessiz ve hızlı olan elektrikli otomobiller, aslında yaşanması ve hissedilmesi gereken bir tecrübe.

Türkiye’de ilk kez ve birincisi gerçekleştirilecek olan Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası, 20-21 Nisan tarihlerinde Kemerburgaz Kemer Country Orman Evi’nde tüm otomobil severleri bekliyor olacak.

Trendler değişiyor, Yeni Bir Dönem Geliyor

Yapılan son tüketici araştırmalarına göre Türk halkının büyük bir çoğunluğu artık elektrikli otomobil kullanmak istiyor. Akaryakıt fiyatlarının pahalılığı, petrole olan bağımlılığımız ve şehir içerisindeki egzoz gazına maruz kalmamız sebebiyle, artık elektrikli ve hibrid otomobiller yaygınlaşmaya başladı.

Ülkemizde elektrikli araç sayısının 4 yıl içinde 56 kat artacağı ve bununla parallel olarak şarj istasyonu sayısının ise 5 yıl içerisinde 35 kat artacağı ön görülüyor.

Çocukları Unutmadık!..

Eminiz ki her çocuk, çevreci ve doğa dostu olarak büyüyor. Biz de etkinliğimiz süresince çocukları unutmadık!.. Etkinlik alanında oluşturduğumuz eğlenceli atölyeler, okul öncesi ve anaokulu çağındaki çocuklar için keyifli anlar yaşatacak!

Daha iyi bir çevre ve daha güzel bir dünya mümkün

İçinde bulunduğumuz bu yüzyılda dünyamızdaki karbon ayak izimizi azaltmayı ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeliyiz.

Elektrikli Sürüş Haftası, Elektrikli, Plug-in ve Hibrid otomobillerin tanıtıldığı, faydalarının anlatıldığı ve kullanıldığı, tüketici odaklı bir hafta sonu açık hava etkinliğidir.

Etkinliğin Adı : Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası

Etkinlik Tarihi : 20-21 Nisan 2019

Paydaş sektörler : Otomotiv,Enerji,Çevre,Teknoloji,İletişim

Etkinliğin Yeri : Kemer Country / Kemerburgaz

Etkinlik Düzenleyicisi: TEHAD, Electric & Hybrid Cars Dergisi

İletişim : +90 212 381 8 666 / elektriklisurushaftasi@outlook.com

Etkinlik web adresi : Google Sites / ElektrikliSurusHaftasi

Katılım şartı : Ücretsizdir.